Pirmdienās-piecdienās 7:00-15:00
Kordicepss(Cordyceps sinensis) ir pazīstams ar vairākiem nosaukumiem, piemēram, Dong Chong Xia Cao /vīkšķis ziemā, zāle vasarā/, ķīniešu kāpura sēne, Ophiocordyceps sinensis u.c. Tas pieder pie Cordyceps ģints, kurā ir arī citas sugas, piemēram, C. militaris, C. liangshamensis, C. gunnii u.c. (Mūsdienās ir zināmas aptuveni 700 Cordyceps sugas). Tā ir eruptīva ēdamā parazītiskā sēne. Tās sporas uzķeras uz tauriņa Thitarodes armoriacanus vīkšņa virsmas. Vāsele burtiski inficējas ar sēni un uz nākamo attīstības stadiju aprakas augsnē. Tomēr šeit parazītiskā sēne to pakāpeniski apēd dzīvu. Cordyceps aizpilda visu hitīna apvalku ar savu sklerociju, kas ir nobriedušās sēnes pamats. Šis process - cikls - var ilgt līdz pat 6 gadiem. Pēdējā gadā, vasaras mēnešos, sēne ar tās izdalīto mikotoksīnu palīdzību galu galā nogalina kāpuru un no tās galvas burtiski izaug galvas formas veidojums, ko sauc par stromatumu. Stromata ir sarkanīgi brūnā krāsā un var sasniegt 8-10 cm lielumu. Šie veidojumi rada sporas, kas izdalās atpakaļ vidē, lai inficētu citas tauriņu kāpurus.
Cordyceps aug virs 3500 m augstumā, galvenokārt Tibetas kalnos, Ķīnas provincēs Sičuaņā, Juņnanā u. c. uz plakankalnēm. Sēnes vāc no aprīļa līdz augustam. Tomēr savvaļā tās vairs nav atrodamas daudz. Acīmredzot pēdējo 25 gadu laikā tās bagātība ir samazinājusies par 90 %, kas, protams, ir palielinājis tās vērtību tirgū, tādēļ to kultivē mākslīgi, tomēr labākās kvalitātes kāpuri no Tibetas plakankalnes joprojām saglabājas. Četru gabalu cena var būt aptuveni 100 ASV dolāru, savukārt 1 gabals sver aptuveni 0,5 gramus, tāpēc maksā aptuveni 500 CZK. Pieprasījuma un cenas dēļ tirgū var parādīties arī citas Cordyceps ģints sēnes, piemēram, militaris, kas tiek uzdotas par Cordyceps sinensis (CS). Lai gan to iedarbība ir ļoti līdzīga, tās nevar aizstāt ķīniešu kāpuru. Ar DNS sekvencēšanu 2001. gadā izdevās identificēt celmu CS-4 (paecilomyces hepialy), kas kopš 2005. gada tiek pārdots ar šo nosaukumu. CS-4 tiek uzskatīts par visefektīvāko Cordyceps micēlija celmu, kas audzēts mākslīgi, t. i., uz substrāta. Sākotnēji substrāts bija sojas pupas, bet, ņemot vērā, ka pastāv risks izmantot ģenētiski modificētas sojas pupas vai alerģija pret sojas pupām, sojas pupas ir saistītas ar krūts vēzi u. c., par substrātu tika izvēlēti rīsi.
Un kāpēc kordycepss ir tik pieprasīts? Galvenokārt tāpēc, ka tas ietekmē dzīvnieku veselību, neizslēdzot arī cilvēkus. Saglabājušies seni stāsti, kuros aprakstīts, kā jaku ganītāji atklāja kordyceps iedarbību. Dzīvnieki, kas papildus zālēm ganīja arī kordicepsus, bija dzīvīgāki, spēcīgāki un veselīgāki, kā arī spēcīgāki. Tas, protams, pamudināja ganītājus pašiem sākt lietot šo sēni. Mūsu rīcībā esošie rakstiskie vēstures avoti datējami ar aptuveni 620. gadu pēc mūsu ēras. Tie ir daļa no Ķīnas herbārijiem. Tikai 1726. gadā Cordyceps tika "atklāts" rietumu pasaulei, kad Parīzē notikušajā mikoloģijas konferencē ar to iepazīstināja ekspertus. Lai gan tas bija iekļauts mikoloģiskajos atlantos, tā iedarbība nebija zināma, un tas mainījās tikai pēc vairāk nekā diviem gadsimtiem. Mūsdienu ķīniešu farmakoloģijā Cordyceps 1964. gadā tika iekļauts kā augu izcelsmes zāles.
Vēlamies jūs informēt, ka mūsu tīmekļa vietnē vairs nevar sniegt apgalvojumus, kas varētu radīt iespaidu par zāļu vai sēņu ārstniecisko iedarbību. Pašreizējie ES tiesību akti to aizliedz. Lai gan tradicionālā ķīniešu medicīna pastāv jau tūkstošiem gadu un ir pārbaudīta uz neskaitāmiem pacientiem. Tajā pašā laikā mēs nedrīkstam pieminēt mūsdienu zinātniskajos pētījumos pierādīto iedarbību. Taču mēs ticam mūsu klientu veselajam saprātam. Sīkāku informāciju par zālēm un sēnēm meklējiet publiski pieejamos avotos internetā. Piemēram, vērtīgu informāciju var atrast vietnē www.tcmencyklopedie.cz.