Izvēlieties valsti, uz kuru vēlaties piegādāt preces. Mēs attiecīgi pielāgosim vietni, lai jūs varētu izvēlēties piegādi un apmaksāt pasūtījumu.

Ārstniecības sēnes onkoloģijā

Arvien vairāk tiek pētīta ārstniecisko sēņu potenciālā nozīme onkoloģijā, jo īpaši kā papildterapija līdztekus tradicionālajai vēža ārstēšanai, piemēram, ķīmijterapijai un staru terapijai. Dažām ārstniecības sēņu sugām piemīt imunomodulējošas, pretvēža un pretiekaisuma īpašības, kas var būt labvēlīgas vēža pacientiem.

Ārstniecības sēnes kā vēža ārstēšanas sastāvdaļa

Vairākās Āzijas valstīs, īpaši Japānā, Ķīnā un Dienvidkorejā, dažas ārstniecības sēnes ir apstiprinātas kā daļa no vēža ārstēšanas. Šīs sēnes galvenokārt izmanto kā palīglīdzekļus tradicionālajai ārstēšanai, jo tās spēj modulēt imūnsistēmu, palielināt ārstēšanas efektivitāti, mazināt tradicionālās ārstēšanas negatīvo ietekmi un uzlabot pacientu vispārējo labsajūtu.

Daudzos pētījumos jau ir skaidri pierādīta ārstniecības sēņu iedarbība vēža ārstēšanā. Svarīgi ir tas, ka, lietojot sēnes vienlaikus ar tradicionālo ārstēšanu, piemēram, ķīmijterapiju vai staru terapiju, tās nesamazina šo ārstēšanas metožu ietekmi.

Zemāk sniegts pārskats par visvairāk pētītajām ārstniecības sēnēm un to iespējamo iedarbību onkoloģijā:

Reishi (Ganoderma lucidum)

Galvenās aktīvās sastāvdaļas: polisaharīdi (beta-glikāni), triterpenoīdi.
Ietekme onkoloģijā:

  • Imūnmodulācija: Reishi stiprina imūnsistēmu, stimulējot dabisko killeršūnu (NK šūnu), T-šūnu un makrofāgu aktivitāti, kas ir galvenie cīņā pret audzējiem.
  • Pretvēža iedarbība: Pētījumi liecina, ka Reishi ekstrakti var kavēt vēža šūnu proliferāciju un izraisīt apoptozi (programmētu šūnu nāvi) dažu veidu vēža gadījumos.
  • Dzīves kvalitāte: Reishi bieži izmanto, lai uzlabotu vēža slimnieku vispārējo pašsajūtu, mazinātu nogurumu un emocionālo stresu.

Coriolus (Trametes versicolor)

Galvenās aktīvās sastāvdaļas: polisaharpeptīdi (PSP) un polisaharīds K (PSK).
Ietekme onkoloģijā:

  • Imunostimulators: PSP, Coriol sastāvā esošais savienojums, Ķīnā ir apstiprināts kā palīgviela vēža ārstēšanā, īpaši kuņģa un resnās zarnas vēža gadījumā. Tas pastiprina imūnsistēmas reakciju, tostarp NK šūnu aktivitāti.
  • Papildus ķīmijterapijai: Coriol ekstrakti ir uzlabojuši izdzīvošanas rādītājus dažu vēža veidu, piemēram, krūts, plaušu un resnās zarnas vēža, gadījumos, kad tos lieto kopā ar ķīmijterapiju.
  • Klīniski pētījumi: Klīniskajos pētījumos tiek pētīta tā nozīme krūts vēža pacientu iznākuma uzlabošanā.

Čaga (Inonotus obliquus)

Galvenās aktīvās vielas: betulīnskābe, inotodiols, polisaharīdi.
Ietekme onkoloģijā:

  • Antioksidanta un pretiekaisuma īpašības: Čaga ir bagāta ar antioksidantiem, kas palīdz mazināt iekaisumu un oksidatīvo stresu, faktorus, kuri veicina vēža attīstību.
  • Pretvēža iedarbība: klīniskie pētījumi liecina, ka Chaga ekstrakti var palēnināt dažu vēža veidu augšanu.

Maitake (Grifola frondosa)

Galvenās aktīvās vielas: beta-glikāni (īpaši D frakcija).
Ietekme onkoloģijā:

  • Imunitātes aktivizēšana: Ir pierādīts, ka maitake D frakcija stimulē imūnsistēmu, īpaši NK šūnas un T-šūnas, kurām ir galvenā loma cīņā pret vēža šūnām.
  • Pētījumi liecina, ka maitake var pastiprinātķīmijterapijas zāļu, piemēram, doksorubicīna un paklitaksela, iedarbību, tādējādi uzlabojot ārstēšanas rezultātus.
  • Pretimetastatiskais potenciāls: Maitake, tāpat kā Coriolus, var palīdzēt kavēt vēža izplatīšanos uz citām ķermeņa daļām.

Kordicepss (Cordyceps sinensis)

Galvenās aktīvās sastāvdaļas: Galvenās sastāvdaļas: kordicepīns, polisaharīdi.
Ietekme onkoloģijā:

  • Apoptozes indukcija: Kordicepss pro ir pierādījis spēju izraisīt apoptozi vēža šūnās, īpaši plaušu, resnās zarnas un krūts vēža gadījumā.
  • Imūnmodulējošas īpašības: Kordicepss veicina imūnšūnu, īpaši NK šūnu, aktivitāti, kas palīdz mērķēt uz vēža šūnām un iznīcināt tās.
  • Enerģija un atveseļošanās:Kordicepss bieži lieto vēža slimnieki, lai palielinātu enerģijas līmeni un mazinātu nogurumu, īpaši ķīmijterapijas laikā.

Agaricus blazei Murill (Agaricus subrufescens)

Galvenās aktīvās vielas: beta-glikāni, ergosterīns.
Ietekme onkoloģijā:

  • Klīniskā lietošana: Šo sēni Japānā pazīst kā Himematsutake, un to izmanto kā papildterapiju vēža ārstēšanā. Lai gan tā nav oficiāli apstiprināta kā atsevišķs vēža ārstēšanas līdzeklis, Japānā to plaši izraksta, lai atbalstītu tradicionālo ārstēšanu, īpaši krūts, kuņģa un zarnu trakta un plaušu vēža gadījumā.
  • Imūnstimulācija: tiek uzskatīts, ka tā uzlabo imūnsistēmas spēju vērsties pret vēža šūnām, mazina ķīmijterapijas blakusparādības un uzlabo pacientu kopējos rezultātus.

Enoki (Flammulina velutipes)

Galvenās aktīvās vielas: polisaharīdi, seskviterpēni.
Ietekme onkoloģijā:

  • Pretvēža īpašības: Enoki satur vielas, kas var kavēt audzēja šūnu augšanu un veicināt apoptozi.
  • Imūnsistēmas atbalsts: Enoki polisaharīdi stimulē imūnsistēmu, kas var palīdzēt cīņā pret vēzi.

Šitake (Lentinula edodes)

Galvenās aktīvās sastāvdaļas: Galvenās sastāvdaļas: lentināns (beta-glikāns), eritadenīns.
Ietekme onkoloģijā:

  • Imūnmodulācija: Lentināns, šitake ekstrakts, ir pazīstams ar savu imūnstimulējošo iedarbību un tiek izmantots kā palīgviela dažu vēža veidu ārstēšanā.
  • Dzīves kvalitātes uzlabošana: Šitake var palīdzēt mazināt ķīmijterapijas blakusparādības un uzlabot pacientu vispārējo pašsajūtu.

Agarikons (Fomitopsis officinalis)

Galvenās aktīvās vielas: triterpenoīdi, polisaharīdi.
Ietekme onkoloģijā:

  • Pretiekaisuma un antioksidanta iedarbība: Agarikons var mazināt iekaisumu un oksidatīvo stresu, faktorus, kas saistīti ar vēža attīstību.
  • Pretvēža iedarbība: Agarikona iedarbība: provizoriskie pētījumi liecina, ka Agarikons var kavēt vēža šūnu augšanu.

Polyporus (Polyporus umbellatus)

Galvenās aktīvās vielas: polisaharīdi, ergosterīns.
Ietekme onkoloģijā:

  • Imūnsistēmas atbalsts: Polipors palielina imūnšūnu aktivitāti, kas var palīdzēt cīnīties ar vēža šūnām.
  • Diurētiska iedarbība: palīdz no organisma izvadīt lieko šķidrumu, kas var būt noderīgs pacientiem, kuri cieš no vēža vai tā ārstēšanas izraisītas tūskas.

Darbības mehānismi

  • Beta-glikāni: Daudzas ārstnieciskās sēnes satur beta-glikānus, kas ir polisaharīdi, kuri uzlabo imūnsistēmas darbību. Beta-glikāni stimulē iedzimto imunitāti un uzlabo organisma spēju atpazīt un iznīcināt vēža šūnas.
  • Triterpenoīdi, polisaharīdi un citi sekundārie metabolīti: Šīm vielām, kuras satur, piemēram, sēne Reishi, ir potenciāls mazināt iekaisumu, novērst vēža šūnu proliferāciju un izraisīt audzēju apoptozi.

Klīniskā lietošana

Tādās valstīs kā Japāna un Ķīna ārstnieciskās sēnes bieži tiek iekļautas vēža ārstēšanas protokolos, galvenokārt kā imunoterapeitiskie līdzekļi, lai atbalstītu organisma dabisko aizsargspēju. To galvenās funkcijas ir:

  • imūnsistēmas veselības uzturēšana ķīmijterapijas laikā un pēc ķīmijterapijas.
  • tradicionālo terapiju efektivitātes uzlabošana.
  • tieša iedarbība uz audzējiem. Sēnēs esošās aktīvās vielas spēj atklāt audzēja šūnas un izraisīt to apoptozi (šūnu pašnāvību). Dažos gadījumos tās var arī izraisīt angiogenezi, t. i., pārtraukt audzēja apgādi ar skābekli un barības vielām.
  • mazina ķīmijterapijas un staru terapijas blakusparādības.
  • Potenciāli uzlabo vēža slimnieku izdzīvošanas rādītājus un dzīves kvalitāti.

Ierobežojumi un brīdinājumi


Sēnes ļoti labi panes, un ir retas kontrindikācijas ar citām zālēm. Praktiski sēnes nevar pārdozēt.

Svarīga ir sēņu apstrādes kvalitāte un veids. Sēnes viegli iesaista sevī kaitīgas vielas, piemēram, smagos metālus, pesticīdus, radioaktivitāti utt. Tāpēc ir svarīgi, lai tās augtu tīrā vidē un lai ražotājs pēc tam pārbaudītu visu saražoto produkciju attiecībā uz šīm kaitīgajām vielām.

Sēņu apstrādes veidi veicina efektivitāti

Sēņu pārstrāde ir svarīga. Terapeitiskiem nolūkiem izmanto ekstrakcijas ceļā apstrādātas sēnes, kas palielina aktīvo vielu biopieejamību, kā arī to koncentrāciju. Jāuzmanās, lai sēnes saturētu pietiekamu daudzumu svarīgo aktīvo vielu un nebūtu "atšķaidītas" ar dažādām piedevām, piemēram, maltodekstrīnu. Piemēram, lielākā daļa lēto sēņu satur tikai 20 % sēņu, bet pārējā daļa ir neefektīva ciete. Ciete nekaitēs, bet arī nepalīdzēs.

Mūsdienu ekstrakti ir standartizēti uz beta 1,3(1,6 D glikāniem, kas ir galvenā aktīvā imūnmodulējošā viela.

Secinājums


Ārstniecības sēnēm ir potenciāls onkoloģijā, jo īpaši to imunostimulējošo un pretvēža īpašību dēļ. Tās bieži izmanto kā papildterapiju līdztekus tradicionālajai terapijai, lai uzlabotu imūnsistēmas darbību, mazinātu ārstēšanas blakusparādības un uzlabotu pacientu ārstēšanas rezultātus.