Pirmdienās-piecdienās 7:00-15:00
Betaglikāni.
Labākais jūsu imunitātei
Vai esat dzirdējuši par betaglikāniem? Vai zinājāt, ka tie spēcīgi atbalsta mūsu imunitāti un ka tie būtu regulāri jālieto? Betaglikāni modulē mūsu imūnsistēmu, kas nozīmē, ka tie stiprina organisma spēju aizsargāties pret patogēniem un infekcijām. Betaglikāni aktivizē makrofāgus un citas imūnsistēmas šūnas, un tās, savukārt, spēj labāk atpazīt un iznīcināt nevēlamus un kaitīgus mikroorganismus mūsu organismā. Turklāt tie palīdz pazemināt holesterīna līmeni un veicina zarnu veselību.
Betaglikāni ir dabiskas vielas, kas atrodamas tādos pārtikas produktos kā auzas, mieži, sēnes vai raugs. Iedomājieties par tām kā par maziem celtniecības blokiem, kas ir šo pārtikas produktu šūnu sieniņu pamatā.
Visbiežāk beta-glikānus iegūst no raugiem, piemēram, Sacharomyces cerevisiae, bet jaunākie zinātniskie pētījumi liecina, ka visaktīvākie beta-glikāni ir sēnēs, precīzāk, īpašā sēņu grupā, ko mēs saucam par ārstnieciskajām sēnēm. Vispazīstamākās no tām ir Reishi, Cordyceps, Coriolus, Hericium, Maitake, Shiitake, Mushroom vai Chaga.
Betaglikāniem, ko satur sēnes, ir sarežģītāka un sazarotāka struktūra, kas ietekmē to bioloģisko aktivitāti. Turpretī rauga betaglikāniem ir vienkāršāka struktūra ar mazāku sazarojumu skaitu. Tieši šī sarežģītākā struktūra padara sēņu betaglikānus intensīvāk un efektīvāk iedarbojošos mūsu organismā.
Betaglikāni, galvenokārt beta-1,3/1,6-D-glikāni, ir svarīgākā sēnēs esošā viela, kas ietekmē mūsu imūnsistēmu. Kā tie to dara?
Imūnšūnu (makrofāgu, dendrītšūnu, neitrofilu, limfocītu vai NK šūnu) uzdevums ir aizsargāt organismu no patogēniem un dažādu veidu infekcijām. Bez tām mēs ciestu no dažādām slimībām.
Beta-1,3/1,6-D-glikāni palīdz cīnīties ar baktērijām, vīrusiem, raugu un citiem kaitīgiem mikroorganismiem. Tie veicina arī vēža profilaksi. Vēža šūnas mūsu organismā rodas gandrīz katru dienu, bet, par laimi, cilvēka organismam ir aizsardzības mehānismi, lai atpazītu un iznīcinātu šīs patoloģiskās šūnas. Spēcīga imūnsistēma spēj labāk atpazīt un iznīcināt vēža šūnas, kā arī veikt dažādus DNS labojumus, kas notiek šūnu dalīšanās laikā.
Iedomājieties imūnsistēmu kā armiju, kas pastāvīgi aizsargā organismu no iebrucējiem. Katrai šūnai ir skaidri noteikts uzdevums, un visas šūnas strādā kopā, lai uzturētu organismu veselu.
Katrai imūnšūnai uz ķermeņa ir receptori, īpaši sensori (glikoproteīni), ar kuru palīdzību tā var "atpazīt" un "saņemt" signālus no vides. Kad beta-glikāna molekula saistās ar receptoru, receptori šo informāciju nodod imūnsistēmas šūnai. Tas tai norāda jeb uzdod, ko tai sākt darīt - aizsargāties, izdalīt noteiktas vielas vai sākt dalīties un veidot vairāk imūnšūnu.
Iedomājieties šo mehānismu kā slēdzeni un atslēgu. Receptors ir slēdzene, bet betaglikāna molekula ir atslēga. Kad atslēga ir ievietota slēdzenē, slēdzene pagriežas un atbloķē durvis. Tas krasi palielina imūnās šūnas aktivitāti, un tā kļūst ļoti aktīva, pārmeklējot ķermeni un iznīcinot visu, kas tur nepieder.
Vai atceraties no bērnības mazo metāla vistiņu uz atslēgas? Kad viņa aizsniedzās pēc atslēgas, viņa sāka nikni knābāt apkārt. Tieši tāpat darbojas imūnā šūna pēc tam, kad beta-glikāns saistās ar tās receptoru. Tas "izstiepj" imūnsistēmas šūnu glukā vistiņu un ārkārtīgi palielina tās spēju aktīvi skenēt visu organismu un iznīcināt visu nevēlamo.
Ārstniecības sēņu beta-1,3/1,6-D-glikāni iedarbojas uz imūnsistēmu, izmantojot vairākus mehānismus:
1. Tie aktivizē makrofāgus un dendrītšūnas.
Beta-1,3/1,6-D-glikāni no ārstniecības sēnēm mijiedarbojas ar makrofāgu un dendrītšūnu virsmas receptoriem, piemēram, dektīna-1 receptoru. Šī saistīšanās aktivizē šūnas, izraisot pastiprinātu fagocitozi (patogēnu uzsūkšanos) un citokīnu veidošanos, kas tālāk modulē imūnsistēmas reakciju.
2. Neitrofilu stimulēšana
Neitrofīļus, kas ir galvenie pirmās aizsardzības līnijas pret infekcijām dalībnieki, arī aktivizē beta-glikāni. Beta-1,3/1,6-D-glikāni saistās ar komplementa receptoru 3 (CR3), kas palielina neitrofilu spēju iznīcināt patogēnus, veicot fagocitozi un izdalot antimikrobiālas vielas.
3. Modificē adaptīvās imūnās atbildes reakcijas
Dendrītiskās šūnas, ko aktivizē ārstniecisko sēņu beta-glikāni, var uzrādīt T-limfocītiem antigēnus, tādējādi aktivizējot adaptīvo imūno reakciju. Tas ietver specifisku T-limfocītu proliferāciju un citokīnu veidošanos, kas veicina ilgtermiņa imūno atmiņu un efektīvāku reakciju uz turpmākām infekcijām. Pēc cīņas ar infekciju dažas šūnas atceras iebrucēju un ir gatavas ātrāk un efektīvāk reaģēt, kad tās tiks uzbruktas nākamreiz.
4. Palielināt citokīnu ražošanu
Beta-glikānu mijiedarbība ar imūnšūnām izraisa proiekaisuma citoķīnu, piemēram, TNF-α, IL-1β un IL-12, izdalīšanos. Šiem citokīniem ir būtiska nozīme imūnās reakcijas regulēšanā, iekaisuma reakciju veicināšanā un citu imūnšūnu aktivizēšanā.
5. Tie ietekmē zarnu mikrofloru
Betaglikāni modulē imūnsistēmas atbildes reakciju, mijiedarbojoties ar zarnu mikrofloru. Tie veicina labvēlīgo baktēriju augšanu zarnās, kurām ir svarīga loma imūnsistēmas regulēšanā un aizsardzībā pret patogēniem.
6. Iedarbojas uz vēža šūnām
Betaglikāni veicina arī citokīnu veidošanos, kas regulē imūnsistēmas atbildes reakciju un var kavēt audzēju augšanu. Turklāt daži pētījumi liecina, ka betaglikāni var tieši ietekmēt vēža šūnas, kavējot to augšanu un izraisot apoptozi (programmētu šūnu pašnāvību).
Ja esat nolēmis sākt lietot betaglikānus, neiesaistieties kompromisos. Meklējiet ārstniecības sēnes un meklējiet sēņu produktu ražotājus, kas norāda ne tikai polisaharīdu daudzumu ekstraktā, bet, kas ir vēl svarīgāk, arī betaglikānu saturu. Ideālā proporcija ir 30 līdz 40 %.
Jāņem vērā arī tas, ka daži ražotāji izmanto polisaharīdus, kas satur maz beta-glikānu un tāpēc ne īpaši stiprina imūnsistēmu. Vai arī sēņu produktiem pievieno citas vielas, ko uzdod par efektīviem polisaharīdiem.
Pateicoties inovatīvām ekstrakcijas procedūrām un mūsdienīgām testēšanas metodēm, daži labākie ražotāji spēj palielināt betaglikānu īpatsvaru sēņu ekstraktos, vienlaikus palielinot to biopieejamību un saglabājot optimālu citu aktīvo vielu, piemēram, triterpēnu, fermentu, skābju, minerālvielu, vitamīnu, sterīnu u. c., daudzumu . Kas ir ļoti svarīgi.
Ja vēlaties vislabāko savam organismam, lūdziet ražotājam veikt testus, lai pierādītu beta-glikānu daudzumu ekstraktā. Šos testus vajadzētu veikt respektablā un neatkarīgā laboratorijā. Tā kā šie testi ir dārgi un pat diezgan sarežģīti, tos patiešām veic tikai kvalitatīvi un cienījami ražotāji.
Viens no pārbaudītiem ražotājiem Eiropas tirgū ir Čehijas uzņēmums MycoMedica. Pateicoties tradīcijām un ilggadējiem augstiem ražošanas kvalitātes standartiem, jūs būsiet droši, ka pērkat sēņu produktus, kas patiešām satur uz iepakojuma deklarētās vielas, tātad kvalitatīvus, drošus un, galvenais, efektīvus produktus.
Jaunajā inovatīvajā PRO sēklu sēņu produktu klāstā mēs esam pacēluši sēņu produktus pavisam jaunā kvalitātes un beta-glikānu satura līmenī. Vēlaties vislabāko savam organismam.