Pirmdienās-piecdienās 7:00-15:00
Ārstniecības sēnes, piemēram, Reishi, Coriolus, Maitake, Agaricus, Cordyceps un Chaga, ir pazīstamas ar savu bagātīgo bioaktīvo savienojumu sastāvu, jo īpaši polisaharīdiem, no kuriem visievērojamākie ir betaglikāni .
Šīm vielām piemīt unikāla spēja ne tikai stimulēt imūnsistēmu, bet arī, gluži pretēji, mazināt tās pārmērīgu aktivitāti. Tas var būt ļoti noderīgi autoimūno slimību un alerģiju gadījumā.
Turpmākajā rakstā tiks detalizēti izskaidroti mehānismi, kā ārstniecības sēnes ietekmē imūnsistēmu un kā tās palīdz uzturēt līdzsvaru starp tās aktivizēšanu un vēlamo nomākšanu.
Polisaharīdi, jo īpaši betaglikāni, zinātniekus interesē, jo tie spēj ietekmēt dažāda veida imūnās šūnas. Šīs vielas saistās ar imūnšūnu, piemēram, makrofāgu un neitrofilu, virsmas molekulām, uzlabojot to spēju uzsūkt un iznīcināt patogēnus.
Vienlaikus tās stimulē citokīnu ražošanu, kas aktivizē citas imūnsistēmas sastāvdaļas, tostarp B limfocītus, kuri ražo antivielas. Tas ne tikai uzlabo organisma aizsargspējas pret infekcijām, bet arī veicina ilgtermiņa imūno atmiņu.
Pētījumi liecina, ka beta-glikānu pievienošana vakcīnām var veicināt imūnsistēmas reakciju un palielināt vakcinācijas efektivitāti. Tas ir īpaši svarīgi cilvēkiem ar novājinātu imunitāti, piemēram, bērniem vai gados vecākiem cilvēkiem.
Viena no interesantākajām betaglikānu īpašībām ir to spēja mazināt imūnsistēmas pārmērīgu aktivitāti. Tādējādi ārstniecības sēnes var palīdzēt apturēt iekaisumu, kas ir ļoti svarīgi autoimūno slimību un alerģiju gadījumā, kad organisms pārmērīgi reaģē uz nekaitīgiem kairinātājiem vai pat uz saviem audiem.
Iekaisums ir dabiska organisma aizsargreakcija, kas nepieciešama cīņai ar infekcijām un audu dziedēšanai. Tomēr problēma rodas, ja iekaisums ir pārāk spēcīgs vai ilgstošs, kas var izraisīt audu bojājumus. Betaglikāni var modulēt imūnsistēmas reakciju, lai novērstu pārmērīgu iekaisumu. Šo efektu var novērot, piemēram, čūlainā kolīta gadījumā, kad zarnu iekaisums tiek nomierināts un gļotāda sadzīst.
Internetā dažkārt parādās apgalvojumi, ka ārstniecības sēnes ir noderīgas imūnsistēmas stimulēšanai, ja tā ir novājināta, bet tās nevajadzētu lietot autoimūno reakciju gadījumā, jo tās pasliktina stāvokli. Šis apgalvojums ir balstīts uz nepareizu situācijas izpratni. Ne tikai klīniskā prakse, bet arī vairāki pētījumi apstiprina, ka ārstnieciskās sēnes var ne tikai stimulēt imunitāti, bet arī nomākt to, ja tās reakcija ir neatbilstoša un nevēlama. Tieši šo sēņu spēju izmanto alerģiju un autoimūno reakciju, piemēram, reimatoīdā artrīta, vilkēdes, autoimūnā tiroidīta u. c. gadījumos.
Jā, ir daudzi mehānismi, kurus pašreizējā zinātne var skaidri aprakstīt, bet, mūsuprāt, vēl ir daudz tādu ārstniecisko sēņu darbības mehānismu, kurus zinātne vēl nav aprakstījusi.
Autoimūnās slimības
Autoimūno slimību, piemēram, reimatoīdā artrīta vai vilkēdes, gadījumā imūnsistēma vēršas pret saviem audiem. Betaglikāniem ir būtiska nozīme, jo tie stimulē pretiekaisuma faktoru, piemēram, IL-10 un TGF-β, veidošanos, kas nomāc proiekaisuma šūnu un citokīnu darbību. Tas samazina autoantivielu veidošanos un vājina iekaisuma reakciju.
Vienā klīniskā pētījumā pierādīts, ka, pievienojot beta-glikānus ārstēšanai pacientiem ar autoimūnām slimībām, samazinājās iekaisuma marķieru līmenis un uzlabojās vispārējā veselība.
Alerģijas un astma
Sēnēm ir līdzīga pozitīva ārstnieciskā ietekme uz alerģiskām slimībām, piemēram, astmu vai alerģisku rinītu. Alerģijas gadījumā notiek pārmērīga imūnšūnu, piemēram, tuklo šūnu un bazofilu, aktivizēšanās, kas ražo IgE antivielas. Betaglikāni var regulēt šo reakciju, tādējādi atvieglojot tādus simptomus kā elpas trūkums vai hronisks rinīts.
Bērniem ar astmu, kuri saņēma betaglikānu piedevas, tika novērota simptomu uzlabošanās un vispārējās imunitātes uzlabošanās.
Oksidatīvā stresa ietekme
Oksidatīvais stress ir vēl viens faktors, kas var izraisīt un uzturēt iekaisuma reakcijas. Betaglikāni, pateicoties to antioksidantu īpašībām, var samazināt brīvo radikāļu līmeni organismā, tādējādi novēršot imūnšūnu aktivizēšanos vairāk, nekā tas ir nepieciešams.
Zarnu mikrobioms un imunitāte
Ārstniecības sēnes pozitīvi ietekmē arī zarnu mikrobiomu, kas ir ļoti svarīgs pareizai imūnsistēmas darbībai. Polisaharīdi, tostarp beta-glikāni, kalpo kā barība labvēlīgajām zarnu baktērijām, kas pēc tam ražo vielas, kuras veicina pretiekaisuma reakcijas. Tāpēc pareizs mikrobioma līdzsvars ir būtisks ne tikai zarnu veselībai, bet arī vispārējai imūnsistēmas reakcijai.
Ārstniecības sēnes, kas bagātas ar beta-glikāniem, ir lielisks līdzeklis imūnsistēmas modulēšanai. To spēja stimulēt imūnšūnas, vienlaikus mazinot pārspīlētas imūnās reakcijas, padara šīs sēnes par ļoti universālu uztura bagātinātāju. Lai uzlabotu imunitāti pret infekcijām vai mazinātu iekaisumu autoimūnu un alerģisku slimību gadījumā, tādas sēnes kā Reishi, Coriolus, Maitake, Agaricus, Cordyceps un Chaga sniedz daudz labumu.
Ja meklējat veidu, kā dabīgā veidā atbalstīt savu imūnsistēmu, ārstnieciskās sēnes ar beta-glikāniem ir lieliska izvēle, ko apstiprina daudzi pētījumi. Svarīgi, lai sēnes saturtu īstus betaglikānus, skatīt, piemēram, MycoMedica PRO sēņu klāstu.