Pirmdienās-piecdienās 7:00-15:00
Ja jūs interesē ķīniešu medicīna, tad jūs zināt, ka tajā ir daudz skaistu un interesantu jēdzienu. Tomēr ir viens jēdziens, viens vārds, kas ir absolūti fundamentāls, patiesībā vissvarīgākais tradicionālajā medicīnā. Tā pamatā ir Yin un Yang princips - divi fundamentālie spēki, kas regulē visa ap mums un mūsos kustību un dinamiku. Visu Visumu pārvalda Yin un Yang pārvērtības. Lai pilnībā izprastu šī pagaidām vēl slepenā vārda nozīmi, vispirms jāizskaidro, kā darbojas Yin un Yang.
Jūs noteikti esat iepazinušies ar monādas (taidžit) simbolu, kas lieliski raksturo attiecības starp Yin un Yang. Tumšā daļa ir Yin, bet gaišā - Yang. Tās nav nodalītas, bet gan plūst viena otrā, paužot nebeidzamu kustību un pārmaiņas. Katrā daļā ir neliels pretēja spēka punkts - Yin ir Yang dīglis un Yang ir Yin dīglis. Tas simbolizē, ka katrs spēks sevī ietver sev pretēja spēka potenciālu.
Yin un Yang pārvērtības ir nebeidzams cikls. Kad Yin sasniedz savu maksimumu, tas pārvēršas par Yang un otrādi. Tāpat kā dabā (dienas un nakts maiņa), tā arī cilvēka ķermenī pastāv enerģijas konstante, kas nodrošina harmonisku organisma darbību.
Monāde parāda, cik trausls un mainīgs ir līdzsvars un ka dzīves atslēga ir pieņemt šo dinamiku un dzīvot harmonijā ar to.
Katrai lietai un parādībai Visumā ir neredzama jin un jang daļa. Nekas nav tīrs jaņ vai tīrs jin. Yin un yang spēki ir savstarpēji saistīti, un regulārā ritmā viens pārspēj otru - pastāvīgi cenšas ieņemt otra teritoriju.
Ikvienā cilvēkā ir Yin un Yang kombinācija, un abu kombināciju saglabāšana līdzsvarā nozīmē, ka mēs esam veseli. Dažiem cilvēkiem dabiski ir vairāk Yin enerģijas, bet citiem - vairāk Yang enerģijas. Var domāt, ka Jang ir siltums, gaisma, aktivitāte, izplešanās, bet Yin ir vēsums, tumsa, klusums un koncentrēšanās.
Kas notiek, kad Yin vai Yang sāk dominēt? Ķermenī sāk rasties nelīdzsvarotība, kas pakāpeniski noved pie slimības. Ķīniešu medicīnas pamatfilozofija ir atjaunot ķermeņa līdzsvaru - veselību.
Tātad mūsu veselība ir trauslā līdzsvara starp Yin un Yang atspoguļojums. Turklāt šis līdzsvars ir mainīgs un jutīgs pret ārējām ietekmēm - mūsu uzturu, uzvedību, apkārtējās vides ietekmi un emocionālo stāvokli.
Lai saprastu, kā efektīvi uzturēt veselīgu ķermeņa līdzsvaru, ir svarīgi pieminēt seno ķīniešu mācību par Centra ceļu (Zhong Yong). Tas simbolizē ideālu līdzsvaru starp Yin un Yang. Ideāls stāvoklis, kas būtībā nekad nenotiks, bet uz kuru mums pastāvīgi jātiecas tiekties. Ja mēs novirzīsimies no šī ceļa, mūsu veselība sāks pasliktināties.
Šī diagramma ir vienkāršots cilvēka dzīves attēlojums. Līniju vidū mēs saucam par vidusceļu. Tas ir ideālais stāvoklis. Šis ir ceļš, pa kuru mums vajadzētu iet, ja vēlamies būt veseli. Tas ir stāvoklis, kad Yin un Yang ir līdzsvarā. Rietumu medicīnā to sauc par "homeostāzi" - organisma spēju uzturēt stabilu iekšējo vidi, kas ir priekšnoteikums pareizai orgānu un sistēmu darbībai.
Diemžēl mūsu dzīvesveids novirzās no tās augšup vai lejup. Un, tā kā mēs, cilvēki, esam nesaprātīgi, novirzes no centra bieži vien ir ļoti izteiktas.
Ja mēs dzīvojam pārāk vienpusīgi vai ekstrēmi, svārstības augšup vai lejup pārsniedz robežu, no kuras mūsu organisms vairs nespēj pats atgriezties uz Centra ceļa. Tā ir slimības robeža (paralēlās līnijas pret Centra ceļu).
Pēc šo robežu (augšup vai lejup) pārkāpšanas mūsu organisms vairs nespēj tikt galā pats un tam ir nepieciešama iejaukšanās no ārpuses. Ir jānāk ārstēšanai, un nav svarīgi, vai tā ir akupunktūras, zāļu, ārstniecības sēņu vai antibiotiku veidā. Princips vienmēr ir viens un tas pats - harmonizēt yinyang ciklu. Atstumt novirzi atpakaļ uz centru, uz Centra ceļu.
Pacienta ziņā ir izvēlēties ķīmiskos vai dabiskos ārstniecības līdzekļus. Ķīmiskie līdzekļi ir daudz enerģiskāki un bieži vien izraisa citu nevēlamu nelīdzsvarotību organismā. Dabiskie līdzekļi darbojas maigi, lēnāk, bet efektīvi un bez blakusparādībām.
Kopumā cilvēki izmanto Rietumu farmakoloģijas enerģiskumu akūtu vai dzīvībai bīstamu problēmu gadījumā, bet dabiskos ārstniecības līdzekļus - hronisku veselības problēmu gadījumā. Taču arī šādas ķīniešu zāļu tinktūras, ja tās ir pareizi indicētas, var atrisināt akūtu gripas problēmu vienas dienas laikā.
Kādā grāmatā par ķīniešu medicīnu es lasīju par ārstu Nr. 1 un ārstu Nr. 2. Doktors 1 darbojas un palīdz telpā starp Vidējo ceļu un slimības robežu. Telpā, kur mēs lielākoties dažādos veidos palīdzam paši sev un atbalstām sava organisma pašdziedināšanas spējas. Ja slimības robeža tiek pārkāpta, tad iejaucas 2. ārsts.
Ja vēlamies būt veseli, mums jāseko vidusceļam. Taču mēs esam tikai cilvēki, mūs ietekmē apkārtējās lietas un apstākļi, mums ir dažādas noslieces un dažāda izturība, tāpēc mēs pastāvīgi novirzāmies no šī ceļa. Taču šiem novirzieniem nekad nevajadzētu būt nozīmīgiem un ilgstošiem. Ir labi dzīvot saprātīgu dzīvi bez galējībām.
Gadsimtiem ilgi viens no svarīgākajiem jēdzieniem ķīniešu medicīnā ir bijis vārds atbilstoši. Dzīvē darīt visu saprātīgi un atrasties starp Vidējo ceļu un slimības robežām.
Var darīt visu - ēst grilētu gaļu, ēst saldējumu, iet uz ātrās ēdināšanas restorāniem, nodarboties ar adrenalīna sportu, dejot visu nakti. Bet viss ar mēru.
Iemācieties pamanīt, ko jums saka jūsu ķermenis, kādus signālus tas sūta, kad tas vairs nejūtas komfortabli un kad tam pietrūkst enerģijas. Jo labāk jūs to kontrolēsiet, jo dabiskāk pielāgosiet savu dzīvesveidu, lai tas būtu atbilstošs.
Viens no dabiskajiem līdzekļiem, kas efektīvi palīdz atrast zaudēto līdzsvaru, ir ārstniecības sēnes. Tās nemitīgi virza mūs uz Centra ceļu (Zhong Yong). Tās palīdz līdzsvarot Yin un Yang.
Tām ir dominējoša salda garša, kas ir centra (liesas) garša, to temperatūra lielākoties ir neitrāla, kas atkal ir centrs, un to tropisms arī ir vērsts uz liesu, t. i., centru.
Ārstniecības sēnes var līdzsvarot visas mūsu novirzes no Centra ceļa un atgriezt mūs atpakaļ uz Centra ceļa. Tā ir to maģija. Tāpēc ārstniecības sēnes palīdz tik plašā un daudzveidīgā veselības traucējumu klāstā.
Ja vēlaties nodzīvot ilgu un veselīgu mūžu, mēģiniet iet pa vidusceļu - mēreni, bez galējībām. Kā teikts vecā ķīniešu sakāmvārdā:"Būt harmonijā ar Yin un Yang ir dzīvība, bet to pārkāpt ir iznīcība." Atcerieties, ka proporcionalitāte ir veselības atslēga.