Pirmdienās-piecdienās 7:00-15:00
Mūsdienu laikmets mūsu psihikai pastāvīgi rada jaunus izaicinājumus. It kā ar vecajiem nebūtu gana. Inflācija, karš, katastrofas, pārtikas cenas, daudzi cilvēki uztraucas par savu darbu, daudzi cilvēki uztraucas par to, ka saslims vai saslims viņu tuvinieki. Arī plašsaziņas līdzekļi, kas raisa baiļu un konfrontācijas emocijas, tam nepavisam nepievieno. Tas viss rada pārmērīgu stresa slodzi mūsu psihē. Daudzi cilvēki aizvien biežāk izjūt milzīgu spiedienu. Un šis spiediens laika gaitā izpaužas kā fiziski simptomi uz mūsu ķermeņiem. To sauc par stresa somatizāciju. Tas nozīmē, ka psiholoģiskajiem procesiem sāk parādīties fiziski simptomi. Būtībā tā ir mūsu organisma aizsardzība, kad organisms cenšas izkliedēt psihisko spriedzi fiziskajā ķermenī.
Mūsu ķermenis pastāvīgi cenšas uzturēt homeostāzi. Tas nepārtraukti cenšas uzturēt stabilu iekšējo vidi, lai gan apstākļi ap mums pastāvīgi mainās. Šī iekšējā stabilitāte ir nepieciešama visu fizioloģisko procesu norisei. Stresa somatizācija pilda šāda vārsta funkciju papīrā, ar kura palīdzību mēs mazinām savu iekšējo psiholoģisko spriedzi. Tomēr tas ir mazliet lietusgāzējs. Arī fiziskie simptomi, kas tam seko, nav nekas tāds, kas mums patiktu vai kas liecinātu par mūsu veselību. Bieži tiek runāts par hroniskām sāpēm un nogurumu, neiroloģiskām problēmām, un mēs bieži novērojam gremošanas problēmas vai bezmiegu.
Ķīniešu medicīna nerunā par homeostāzi, taču tā runā par pastāvīgu yin un yang enerģijas līdzsvaru, un ideālais stāvoklis ir zelta vidusceļš, kas atrodas kaut kur pa vidu. Ideāls stāvoklis, ko mēs nekad nesasniegsim. Absolūts veselības stāvoklis. Ir labi dzīvot harmonijā, lai nerastos ekstrēmas Yin un Yang svārstības. Kas, īpaši pēdējā laikā, ne vienmēr ir veicies labi. Ir labi iet mērenības ceļu. Visā - ēdienā, darbā, sporta aktivitātēs, atpūtā, attiecībās, seksā... Visas galējības ir kaitīgas mūsu organismam un izraisa nelīdzsvarotību. In un jaņ enerģijas nelīdzsvarotību. Un tas galu galā izpaužas kā slimība.
Somatizācijas stress bieži vien ir ārstu glābšanās diagnoze. Nevarat atrast problēmas cēloni? Pie vainas ir stress.
Taču pat ķīniešu medicīnas teorijā teikts, ka slimību cēlonis 70 % ir mūsu psihika, 20 % - uzturs un tikai 10 % - citi cēloņi, kas bieži vien ir ārpus mūsu kontroles. Piemēram, iedzimtība. Ja tā padomā, mūsu psihiskais stāvoklis ir diezgan būtisks faktors, ja vēlamies saglabāt veselību.
Citā ķīniešu medicīnas paradigmā teikts: "Veselīgs cilvēks ir pilns ar Qi un asinīm, un viss viņā plūst brīvi." Un tieši stresa somatizācija ir cieši saistīta ar šī apgalvojuma otro daļu - plūsmu.
Ķīnieši uzskata, ka Qi plūst cauri mūsu ķermenim. Mēs varam domāt par Qi kā par enerģiju vai vibrāciju. Tieši Qi bieži vien ir strīdus punkts starp ķīniešu un Rietumu medicīnu. Neviens nav izmērījis Qi ar kādu instrumentu, tā nav redzama magnētiskajā rezonansē, to nevar iegūt. Tā ir mazliet noslēpumaina viela. Tā plūst akupunktūras celiņos tāpat kā asinis plūst asinsvados vai limfa limfvados. Qi organismā ir dažādas funkcijas. Tā sasilda, baro, aizsargā, pārvieto, ir atbildīga par fizioloģiskajiem procesiem utt. Lai veiktu šīs funkcijas, tai ir plūst nepārtraukti un brīvi.
Aknas ir atbildīgas par Qi enerģijas plūsmu mūsu ķermenī. Aknas ir viens no galvenajiem orgāniem jeb sistēmām, kas kontrolē visus mūsu ķermeņa procesus. Un viena no to funkcijām ir uzturēt brīvu Qi plūsmu. Problēma ir tā, ka aknas ir orgāns, kas ir ļoti jutīgs pret stresa situācijām. Stress, kas mūsos modina dažādas emocijas, ierobežo to caurlaidības funkciju. Pirmkārt, Qi sāk palēnināties. Cilvēks to sāk pamanīt, piemēram, dažādus sasprindzinājumus ķermenī vai nelielas sāpes. Īpaši sievietēm ir tipiskas vietas, kur šo spriedzi var sajust. Kakla un vairogdziedzera, krūšu un krūšu, kakla, vēdera un muguras vai vēdera lejasdaļas rajonā. Tātad vispirms Qi enerģija sāk stagnēt. Piemēram, mēs jūtam kaklā kunkuli, spiedienu krūtīs, akmeni vēderā vai vēdera uzpūšanos. Vai arī bieži kabinetā es redzu stresa sāpes starp kaklu un lāpstiņu. Ja mēs nespējam atjaunot Qi plūsmu, līdz ar Qi sāk stagnēt arī citas vielas, piemēram, asinis un gļotas. Tā rodas nopietnākas problēmas. Piemēram, vairogdziedzera mezgliņi, bulkas krūtīs, kuņģa čūlas, dzemdes fibroidi, olnīcu cistas. Ir neskaitāmi scenāriji. Viens no tipiskiem simptomiem ir premenstruālais sindroms. Saskaņā ar ķīniešu medicīnu menstruācijas ir fizioloģiska blokāde. Kādā menstruālā cikla brīdī organisms sāk aizturēt asinis. Tā ir blokāde. Bet, ja aknu Qi ilgstoši ir stagnējusi, tā pastiprina visus pārējos organismā esošos šķēršļus. Tāpēc pirms menstruācijām sievietēm, kurām ir sastagnējusi aknu Qi, ir izteiktāki stagnācijas simptomi un tās izjūt tādus simptomus kā sāpes vēdera lejasdaļā vai gurnos, sāpes un jutīgums krūtīs, psiholoģisks nelīdzsvarotība u. c.
Bet ko mēs varam darīt? Pirmkārt, svarīga ir profilakse. Ir jāļauj visam plūst brīvi. Neveidojiet aizsprostojumus. Ne tikai mūsu ķermenī, mūsu psihē, bet arī apkārtējā vidē. Stimuls, kas mūs ieskauj un rada stresu, nekad nepazudīs. Cīnīties ar tiem būtu diezgan sisifiski. Mums ir divas iespējas. Vai nu mēs izvairāmies no stresa situācijām, vai arī stājamies tām pretī. Izvairīšanās no stresa ir laba ideja, taču dažkārt to ir grūti īstenot. Taču saprāta robežās ir labi mēģināt.
Otra iespēja ir konfrontēt šos izaicinājumus. Bet kā. Jau iepriekš minējām, ka stresa situācijas rada blokādes. Tātad, ja mēs ar spēku konfrontējamies ar stresu, mēs tikai sagatavojam sevi vēl lielākām blokādēm. Mēs vai nu ārkārtīgi uzbudināsim savas emocijas, vai arī tās apspiedīsim. Abi šie faktori novedīs pie Qi plūsmas bloķēšanas. Labāks veids ir pieņemt stresa situācijas. Pieņemt tās, ja mēs šobrīd nevaram tās mainīt. Esiet kā ūdens. Ja jūs trāpīsiet ūdenim, tas netiks pārāk ietekmēts un turpinās brīvi plūst. Vērojiet savas emocijas tā, it kā tās nebūtu daļa no jums, it kā tās vienkārši plūst caur jums. Ir arī metodes, kas var palīdzēt mums labāk tikt galā ar stresu. Tās ir meditācijas prakses, piemēram, Tai Ji, Qi Gong vai joga, vai modernāka apzinātības metode.
Ir ļoti svarīgi uzturēt labas attiecības ar tuviniekiem. Es teiktu, ka par katru cenu. Varbūt tas ir vissvarīgākais padoms šajā rakstā.
Taču dažkārt ar attieksmes maiņu nepietiek. Somatiskās izpausmes var būt tik izteiktas, ka nav spēka tās mainīt. Vai arī tas var prasīt ilgu laiku. Ķīniešu medicīna piedāvā vairākas metodes, kā mainīt situāciju. Viena no tām ir akupunktūra, adatu ieduršana akupunktūras punktos. Prasmīgs akupunktūrists spēj ar adatām atbrīvot ceļu blokādes un palīdzēt Qi atkal brīvi plūst.
Otra iespēja ir fitoterapija, ārstēšana ar garšaugiem, sēnēm, minerālvielām utt. Ķīniešu medicīnā terapeitiskajā reģistrā ir zāļu receptes, kas var atbrīvot iestrēgušo aknu Qi. Tai ir pat receptes nopietnākiem scenārijiem, kad papildus Qi sāk bloķēties arī asinis vai gļotas un rodas jau taustāmas stagnācijas izpausmes, piemēram, fibroīdi, cistas, endometrioze, adenomas, audzēji utt.
Viens no labākajiem maisījumiem, ko es savā praksē izmantoju somatizācijai, ir Xiao Yao San recepte. Šo recepti 12. gadsimta sākumā izveidoja kāds pazīstams ārsts. Tā satur tādus garšaugus kā grieķu sierāboliņš vai mimoza, kas var atbrīvot aknu Qi. Tā satur arī garšaugus, kas stiprina Qi, piemēram, atraktīliju vai lakricu. Šo maisījumu var lietot visām problēmām, ko pastiprina stress. Tas ir lieliski piemērots dažādu spriedzes sajūtu, kuņģa neirozes, trauksmes vai pirmsmenstruālā sindroma gadījumā.
Ir vēl viens mūsdienīgāks maisījums, kam es dodu priekšroku somatizācijas gadījumā. Tas iedarbojas diezgan ātri, 14 dienu laikā pacients parasti novēro simptomu samazināšanos. Viņš parasti to apraksta tā, ka apkārtējās problēmas viņu vairs tik ļoti neuztrauc. Tās it kā iet viņam cauri, nevis viņu skar. Kopumā viņš atslābst. Maisījums ir Hou Tou He Ping San. Papildus augiem aknu atslābināšanai tajā ir Hericium sēne, kas lieliski iedarbojas uz somatizāciju, un tajā ir arī augi sirds un dvēseles Shen stiprināšanai. Sirds ir orgāns, kurā atrodas mūsu psihika.
Es vēlos norādīt vēl uz vienu kļūdu. Es runāju par aknām. Bet tās drīzāk ir ķīniešu aknas, sistēma, kas pārvieto Qi enerģiju organismā, uzglabā asinis, palīdz gremošanai un ir jutīga pret emocijām un stresu. Un, kad es saku Aknas, daudzi cilvēki domā par piena dadzeni. Piena dadzis noteikti ir liels palīgs, bet, raugoties no Rietumu perspektīvas, tas vairāk palīdz aknām. Tas atjauno to šūnas un atjauno to vielmaiņas spējas. Es vairāk runāju par aknu psihisko aspektu. Piena dadzis nevar atbrīvot bloķēto aknu Qi. To var izdarīt ķīniešu prozobene jeb bumbuļu šahors.
Ļaujiet visam plūst brīvi. Esi kā ūdens. Stress ap jums nekad nepazudīs. Tas tikai kļūs vājāks vai stiprāks. Daži cilvēki sāks lietot, piemēram, Hou Tou He Ping San un gūs atvieglojumu. Bet, ja viņi nemainīs savu pieeju stresa situācijām, viņu somatizētās problēmas atkal atgriezīsies. Tāpat kā pacientam, kurš katru vakaru ēd čili piparus. Drīz viņam sāks sāpēt vēders. Es varu viņam izrakstīt zāļu recepti pret šāda veida sāpēm. Tas viņam uzlabos pašsajūtu. Bet, ja viņš nepārstās katru nakti ēst čili piparus, viņš nekad neatbrīvosies no sāpēm uz visiem laikiem.
Esi kā ūdens.