Pirmdienās-piecdienās 7:00-15:00
Aknas ir mūsu organisma galvenais detoksikācijas orgāns. Katru dienu tās cīnās ar simtiem toksisku vielu no apkārtējās vides, kā arī ar grēkiem, ko mēs paši nodarām savam organismam. Lai mūsu organisms labi funkcionētu, mums vismaz reizi gadā tām ir jāpalīdz. Iespējams, ieslēdzot tam nelielu stopbumbu, varbūt pat atpakaļgaitu, un uzsākot kontrolētu detoksikāciju.
"Jau no mazotnes mūs mācīja rūpēties par savu ārējo tīrību. Mēs regulāri mazgājam rokas, matus un ķermeni no netīrumiem, ar kuriem saskaramies visas dienas laikā. Tā mums ir pašsaprotama lieta, un mēs to darām katru dienu. Taču mēs neesam mācīti uzturēt tīru savu iekšējo vidi. Tomēr, ņemot vērā to, kā mēs ēdam un dzīvojam kopumā, šī tēma ir vairāk nekā aktuāla un nepieciešama," saka funkcionālās medicīnas un uztura eksperts Lukāšs Bulins.
Galvenais organisma detoksikācijas faktors ir dabīgs uzturs, kas bagāts ar augļiem un dārzeņiem, riekstiem, sēklām un pākšaugiem. Detoksikācijai ir būtiska arī lielāka šķiedrvielu uzņemšana, kas attīra zarnu saturu. Nav piemēroti rafinēti cukuri, baltmaize, aukstie gaļas izstrādājumi, sarkanā gaļa, alkohols, dažādi saldie, sāļie un cepti našķi.
Arī uzņemtā šķidruma daudzums jāpielāgo atbilstoši gadalaikam un temperatūrai. Ja līst lietus vai ir mitrs un auksts laiks, pietiek dzert daudz mazāk nekā siltā laikā. Ikvienam būtu jāiemācās domāt par to, cik daudz šķidruma jāuzņem konkrētajā dienā atkarībā no laikapstākļiem un uzņemtā ēdiena veida (vairāk šķidruma pret biezāku ēdienu).
Aptuveni tiek ieteikts, ka pieaugušam vīrietim dienā vajadzētu izdzert vismaz 3 litrus ūdens, bet vidēji sievietei pietiek ar 2,5 litriem. Tomēr šie skaitļi bieži atšķiras. Tas lielā mērā ir atkarīgs no jūsu svara un dzīvesveida, kā arī no svīšanas līmeņa. Ir saprotams, ka, jo vairāk kustaties, jo vairāk ūdens jums ir jāizdzer. Tomēr galvenokārt vienmēr jāvadās pēc savām vajadzībām un organisma reakcijām.
Saskaņā ar tradicionālo ķīniešu medicīnu aknas ir sava veida mūsu organisma "virspavēlnieks", no kurām izriet nodomi. Tās organismā veic daudzas svarīgas funkcijas, kas saistītas ar asinīm, Qi un ķermeņa šķidrumiem. Saskaņā ar tradicionālo ķīniešu medicīnu aknas uzkrāj asinis un kontrolē ķermeņa iekšējo plūsmu.
To uzdevums ir nodrošināt enerģijas, asins, barības vielu un ķermeņa šķidrumu kustību organismā.
Tās ir pieskaitāmas elementam Koks, un to sistēma organismā ietver žultspūsli, cīpslas un saites, nagus un acis.
Kardinālais virziens ir Austrumi, un galvenais gadalaiks ir pavasaris.
Aknu detoksikācijas funkcija ir diezgan neaizstājama. Tās sašķeļ visas svešas vielas, kas jebkādā veidā tiek ievadītas organismā, t. i., narkotikas, alkoholu, medikamentus, indes, kā arī organismā radītās vielas. Tikai aknu šūnas ir aprīkotas tā, lai sadalītu un pārveidotu svešos savienojumus. To galvenais uzdevums ir pārvērst vielas mazāk toksiskās un ūdenī šķīstošās vielās, tādējādi atvieglojot to izvadīšanu ar žulti, fēcēm un īpaši ar urīnu.
Tāpēc nav nepieciešams apspriest aknu pareizas darbības nozīmi. Un tieši aknu attīrīšana ir jebkuras pareizas detoksikācijas pamatā. Piemēram, dārzeņi ir lielisks veids, kā attīrīt aknas:
Aknu attīrīšanai lieliski noder arī pieneņu un nātru lapas, rozmarīns un timiāns, kurkuma, nopāls, linu un čia sēklas, hlorella un daudzas citas.
Iespējams, ka vispazīstamākais augs aknu attīrīšanai ir piena dadzis marihuāna. Tas ir graciozs augs, kas izaug līdz diviem metriem augsts un izskatās kā dadzis. Populārs šī zieda nosaukums ir "Kristus vainags" vai "Marijas dadzis". Mūsu senči šo augu izmantoja, lai mēģinātu atrisināt problēmas, kas saistītas ar vēdera dobumu. No tā gatavoja liķierus un tinktūras, lai atvieglotu aknu darbību. Un vēl agrāk, antīkajā senatnē, cilvēki ticēja, ka tā pat pasargās viņus no čūsku kodumiem.
Saskaņā ar zinātniskiem pierādījumiem piena dadžu marihuāna aizsargā aknu šūnas no kaitīgiem toksīniem un palīdz tās atjaunot. Ķīmijas, kas mūs ieskauj, neveselīgas pārtikas, piesārņota gaisa u. c. dēļ aknu šūnas ir aizsērējušas ar nesadalītām organiskajām vielām, kas ierobežo iekššūnu cirkulāciju. Tas vēlāk samazina ūdens saturu šūnās, kas ir ļoti svarīgs vielmaiņai. Šūnu ūdens satura samazinājumam seko problemātiska vielmaiņa visā organismā, kas rada stresu visam organismam. Piena dadzis satur vielas, kas atbalsta aknu enzīmu darbību un tādējādi palīdz aizsargāt aknu šūnas no šiem toksīniem.
Svarīga piena dadžu sastāvdaļa ir flavonolignāns silimarīns. Tas visvairāk koncentrēts sēklās, mazāk - lapās vai saknē. Mūsdienu Rietumu medicīnā piena dadzis tiek uzskatīts par antioksidantu, kura darbība veicina normālu gremošanu un aknu attīrīšanos. Tas palīdz arī uzturēt normālu cukura līmeni asinīs. Tas veicina normālu aknu darbību. Tāpat tas ietekmē normālu sirds darbību. Turklāt tas atbalsta arī organisma dabiskās aizsargspējas un vispārējo izturību.
Pavisam vienkārši - tuvojas pavasaris un ar to arī tas skaistais brīdis, kad vismaz uz dažām dienām ļaujiet aknām atpūsties. Tās atmaksāsies jums ar veselību un mieru. Un kad organismam vairāk nekā pavasarī patīk būt veselam un labā omā?